בדיקת זכויות רפואיות בשל מחלת מקצוע

מהי מחלת מקצוע?  עובד שכיר אשר חלה במחלה עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ועובד עצמאי אשר חלה עקב משלח ידו. עשויים להיות מוכרים כמי שחלו במחלת מקצוע פגיעות בעבודה יכולות להיחשב מחלות מקצוע רק אם הן מופיעות ברשימת המחלות הקבועה בחוק. מחלות מקצוע – למשל, סרטן ומחלות עור עקב חשיפה ממושכת לשמש, צרידות אצל מורים ומרצים, ירידה בשמיעה אצל העוסקים בעבודות המלוות ברעש רב

, CTS לקלדניות ועוד. חשוב מאוד לדעת לשייך את המחלה לעיסוק המקצועי ולדעת לטפל במצבי ביניים.

מחלות מקצוע – מה חשוב לדעת 

ישנם כללים רבים הנוגעים לפגיעות בעבודה ולזכויות הנובעות מהן אולם כדאי להתמקד בכמה כללים בסיסיים::
הזכות לקבל פיצוי או טיפול עקב מחלת מקצוע מתיישנת במהירות ולכן יש לפנות לרופא ולקבל ייעוץ בהקדם האפשרי.
זכויותייך נקבעות על ידי הוועדה הרפואית. עליך להיות מוכן באופן מקצועי לוועדה זו.
עליך לוודא שיש בידך מסמכים רפואיים רלוונטיים למחלה העשויה להחשב מחלת מקצוע.
לעיתים יש מספר מסלולים אפשריים לקבלת פיצוי ויש להתייעץ עם מומחה כדי לבחור במסלול המתאים לך.

מדוע חשובה ההכרה של הביטוח הלאומי במחלה כמחלת מקצוע? 

הכרה במחלה כמחלה שהיא מחלת מקצוע עשויה לתת לנפגע פיצוי גבוה יותר מאותה מחלה בנסיבות שאינן קשורות לעבודה. אין זה נכון תמיד: חשוב להתייעץ עם מומחה ולדון בכל מקרה לגופו. הכרה בזכויות של נפגע מעבודה תלויה בגורמים רבים. על מנת לקבל את מלא הזכויות כדאי להתייעץ עם גורם רפואי מקצועי המייעץ בנושא מחלות מקצוע ובנושאי זכויות רפואיות.

מה בר מדיקס תעשה בשבילך? 

אנחנו בבר מדיקס מאמינים שכל מילה קובעת. כל מילה קובעת אם מחלה תוכר כמחלת מקצוע, וכן מה יהיה היקף הנכות שיקבע על ידי הוועדה הרפואית. כל אלה משפיעים על גובה הפיצוי. ניהול התיק באופן מקצועי מול הגורמים הרפואיים – וכן השימוש בשפה שהם מבינים – הוא בעל חשיבות עצומה בתהליך למימוש הזכויות הרפואיות. 

במקרה של מחלת מקצוע, הוועדות הרפואיות הן הפוסקות היחידות בהכרה במחלה כמחלת מקצוע, בקביעת דרגת הנכות ובהחלטה לגבי אובדן כושר עבודה. הוועדות אינן משפטיות והן מאוישות על ידי רופאים, אשר בוחנים את המקרים תוך שימוש בכלים מקצועיים. קשה ולעתים בלתי אפשרי לערער על החלטותיהן. 
ההופעה בפני הוועדה חשובה ביותר. הדקות הספורות שתקבל מול הוועדה הן ההזדמנות היחידה שלך. הפניה לוועדות אלו צריכה להתבצע תוך שימוש בשפה רפואית ובמונחים מקצועיים- גם אם קיבלת טיפול מקצועי מרופאך האישי, סביר להניח כי התיק הרפואי שלך לא יתאר את מצבך בשפה המתאימה ובאופן אשר יוכיח את אמיתות טענותייך בפני הוועדה.

אם הינך סבור כי אתה סובל ממחלה הנחשבת מחלת מקצוע פנה בהקדם האפשרי לממש את זכויותיך!
בבר מדיקס נעזור לך בבניית תיק המציג באופן ברור וממצה את מגוון הבעיות שלך על מנת שתזכה לטיפול צודק ומהיר. צור איתנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ חינם