נכות – נכות כללית – הפן הכלכלי ומימוש זכויות רפואיות

המושג נכות הינו מושג גנרי המתאר פגיעה בשלמות הגוף כתוצאה מפגיעה, מחלה, פציעה וכדו'. הפירוש הכלכלי למילה נכות מתורגם לכמה צורות, כסף, הטבות, שיקום רפואי, שיקום מקצועי, עזרה, ליווי מקצועי, ליווי סיעודי, סיוע בלימודים, מסגרות מיוחדות לחינוך ושיקום ועוד. לצורך מימוש זכויות רפואיות ומיצוי זכויות רפואיות במיקרים של נכות יש ראשית לכל להתאים את הזכות המוקנית בחוק או בתקנות השונות לסוג הפגיעה, המחלה, הפציעה וסוג הנכות המתאימה על פי ההגדרות השונות. במאמר זה נסקור את סוגי הנכויות השונות כפי שהן מוגדרות בחוק ובתקנות השונות.

נכות כללית

 נכות נקבעת בוועדה רפואית המגדירה מחלה, פציעה, פגיעה כנכות, עד אז מדובר במחלה, פגיעה, פציעה וכדו' שאין להן משמעות כלכלית או כספית מבחינת זכויות רפואיות ומיצוי זכויות רפואיות.
נכות כללית הינה נכות הנגרמת כתוצאה מפגיעה, פציעה או מחלה אשר פוגעת בתפקודו של אדם בשגרת יומו, באיכות חייו, בתוחלת חייו, ביכולתו לעבוד, להתפרנס ולפרנס את משפחתו וכדו'.
לצורך מימוש זכויות הרפואיות של נכה שכזה נדרש הנכה לעבור מסלול הכולל שלב בירוקרטי הכולל מילוי שאלונים וטפסים שונים, הגשת חומר רפואי ותיעוד מפורט של המחלה, הפגיעה, הפציעה לעמוד אל מול וועדה רפואית שתקבע את אחוזי ה"נכות הרפואית" המגיעים לו ולאחר מכן או במקביל תבחן שאלת ה"נכות התפקודית" שלו בה תבחן יכולתו הפיזית והמנטלית לעבוד ולהתפרנס, בצורה מלאה או חלקית.
כשאנו מדברים על נכות כללית הגופים המבטחים והמזכים הינם המוסד לביטוח לאומי, משרד הביטחון כאשר מדובר בנכות כתוצאה משירות צבאי או בכוחות הביטחון כפי שהינם מוגדרים בחוק ולעיתים גם חברות הביטוח הפרטיות / ציבוריות שהנכה מחזיק בפוליסת ביטוח מתאימה במבטחת אותו כנגד מחלות / פציעות / תאונות וכדו'.
כאשר אנו ניצבים בפני מצב של נכות – חשוב לדעת כי:
במסלול הנכות הכללית על התובע את מימוש זכויות רפואיות לעמוד במבחן תקרת ההכנסה המותרת בחוק שאם לא כן תדחה תביעתו למימוש זכויות רפואיות על הסף.

גמלה חודשית בעבור הכרה בנכות 

המשולמת לתובע מיצוי זכויות רפואיות הינה קבוע והסכומים המשולמים בה צמודים לשכר הממוצע במשק (גובה הגמלה החודשית לנכה ב-100% הינה כ-2,400 ₪ לחודש לא כולל תוספות הנוגעות לתלויים בנכה, אבטחת הכנסה וכדו'), אולם, הגמלה החודשית נקבעת לפי הנכות התפקודית שתקבע לנכה ולא לפי אחוזי הנכות הרפואיים.
לעיתים יאפשר ויציע המוסד המבטח ועל פי התקנות מסלול של שיקום ולא של גמלה כספית כאשר אחוזי הנכות שנקבעו לתובע זכויות רפואיות הינם נמוכים (לפחות 20 אחוזי נכות).
על פי התקנות והחוק לא ניתן לקבל במיקרה נכות כפל קצבאות בביטוח לאומי, לדוגמא: לא ניתן לקבל קצבת זקנה וגם קצבת נכות כללית יחד, הנכה יצטרך לבחור איזו מהקצבאות מתאימה לו יותר או משתלמת לו יותר ולוותר על האחרת.
לאחר שהנכה מימש את זכויותיו הרפואיות והוגדר כנכה, מקבל גמלה / קצבה, פתוחה בפניו הדרך לקבלת גמלאות / קצבאות נוספות שאינן נכנסות לכלל "כפל קצבאות" ובהן: שר"מ קצבת שירותים מיוחדים, ניידות וכו', נרחיב עליהן המאמר נפרד.
התהליך אינו פשוט או מובן מאיליו, חשוב וכדאי להתייעץ עם מומחים בתחום על מנת לבחון את האפשרויות למימוש זכויות רפואיות ומיצוי הזכויות הרפואיות בצורה אופטימלית לטובת התובע.
יש להכין תיק רפואי מסודר ומקצועי, להתכונן לקראת הוועדה הרפואית, לדעת לתבוע את הזכויות הרפואיות הנכונות המגיעות לכם.
במרפאות בר מדיקס עוסקים בנושא מזה שמונה עשרה שנים (18), הייעוץ הראשוני הינו ללא תשלום וללא כל התחייבות מצד הפונה, אנו מכבדים את רצונו של הפונה ושומרים על דיסקרטיות מלאה.
פנו אלינו עד היום, נשמח להעניק לכם מהידע והניסיון שנצבר לאורך השנים לצורך מימוש הזכויות הרפואיות המגיעות לכם.

ברמדיקס מומחים ובעלי ניסיון מצטבר של עשרות שנים 
בתחום מימוש זכויות רפואיות
ומיצוי זכויות רפואיות לחולים ונפגעים
אנא דברו איתנו להבטחת זכויותיכם הרפואיות

 
 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *