משלם הרבה מיסים וכבר ממש לא בריא? אולי מגיע לך פטור ממס

במקרה של פגיעה רפואית משמעותית, בין אם זמנית או קבועה , אתם זכאים להטבות מס משמעותיות. הדברים נכונים במיוחד עבור מי שממשיך להשתכר ולעבוד גם אחרי שנפגע ונקבעה לו נכות , וכן במקרה של מחלות שונות .

מי זכאי לקבל פטור ממס הכנסה ?

אדם הסובל ממחלה אחת קשה או אוסף של מחלות או ליקויים יוכל לקבל פטור ממס על הכנסותיו. הפטור חל על נכות רפואית בלבד ויכול להינתן לצמיתות או לתקופה זמנית. גם מי שנדחו בעבר אך מצבם החמיר יכול להגיש בקשה חדשה לפטור ממס מסיבות רפואיות.

אילו הכנסות מקיף פטור ממס הכנסה?

הפטור יינתן על הכנסות מעבודה כגון משכורת או הכנסה מעסק, ובמקרים מסוימים אף על הכנסות שלא מעבודה (פאסיביות), כגון הכנסות ריבית, דיבידנד ודמי שכירות.
במידה והכנסתו של נכה אינה מגיעה לרף נמוך של כמה עשרות אלפי ₪, תינתן לו האפשרות לקבל פטור ממס על הכנסתו שלא מיגיעה אישית (לפרוט ומצב אישי רצוי לבדוק עם רואה חשבון)
על הכנסה פאסיבית, כגון הכנסה מדמי שכירות, ריבית וכו´ עד לסכום כולל של כ- 65,000 ₪. .
על הכנסה מריבית המשולמת מכספים שהופקדו בפקדון או בתוכנית חסכון או בקופת גמל ואשר מקורם בפיצויים או בכספי ביטוח שקיבל אותו נישום בשל פגיעת הגוף – עד לסכום כולל של כ-225,000 ₪. .

מי קובע את הנכות הרפואית ושיעורה ?

קביעת אחוזי הנכות הרפואית ושיעורה נקבעים על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי מטעם מס הכנסה, או על ידי ועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות על-פי אחד החוקים המפורטים בפקודה. לדוגמה :

  • מכוח חוק נכי המלחמה בנאצים- ניצולי שואה
  • מכוח חוק נכות כללית
  • מכוח חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה

יש לזכור כי לצורכי פטור ממס מסיבות רפואיות אין מחלות או פגיעות אשר הינן מנופות לצורך חישוב האחוזים.
מהו שיעור ההכנסה עליה ניתן הפטור ממס מסיבות רפואיות ?
הפטור יינתן על הכנסה שנתית מיגיעה אישית בגובה של כ- 570,000 ₪ (נכון לשנת 2012) לאדם אשר נקבעה לו נכות לתקופה של 365 ימים או יותר .
במידה ונקבעה נכות לתקופה של 36 עד 185 ימים, יוענק הפטור על הכנסה שנתית עד לגובה של עשרות אלפי שקלים בלבד.

כיצד מחושב פטור ממס הכנסה כאשר מדובר על זוג ?

הפטור ממס אינו מתבטל בעת עריכת חישוב מאוחד, אלא הכנסת בן הזוג הנכה עוברת לבן הזוג הרשום כהכנסה פטורה .

איך מגישים בקשה לפטור ממס הכנסה?

את הבקשה לפטור ממס יש להגיש באמצעות משרד מס הכנסה בו מתנהל תיקך (בדרך כלל בעיר מגוריך). את הטפסים לוקחים במשרד מס הכנסה.  יש למלא את הטפסים במלואם ולציין את הבעיות הרפואיות מהם את/ה סובל. יש לשלם את שובר האגרה לפני הגשת הטפסים.
במקרים מסויימים ניתן לבקש שלא להופיע באופן אישי לפני הוועדה אלא שהוועדה לפטור ממס תסכם את ממצאיה על סמך מסמכים רפואיים בלבד.

ערר על החלטת הוועדה
ניתן לערער על החלטת הוועדה בתוך 45 יום מתאריך ההחלטה.  הגשת ערר כרוכה בתשלום נוסף ולכן יש לבקש שובר תשלום נוסף ולשלמו לפני הגשת הערר.

מה בר מדיקס תעשה בשבילך ?

אנחנו בבר מדיקס מאמינים שכל מילה קובעת . כל מילה קובעת מהם אחוזי הנכות שיקבעו בוועדה הרפואית ועקב כך יינתן פטור ממס הכנסה. לכן, ניהול התיק –באופן מקצועי ומדויק מול הגורמים הרפואיים והמקצועיים, הוא בעל חשיבות עצומה בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות.

ההופעה בפני הוועדה חשובה ביותר. הדקות הספורות שתקבל מול הוועדה הן ההזדמנות היחידה שלך. הפניה לוועדות אלו צריכה להתבצע תוך שימוש בשפה רפואית ובמונחים מקצועיים- גם אם קיבלת טיפול מקצועי מרופאך האישי, סביר להניח כי התיק הרפואי שלך לא יתאר את מצבך בשפה המתאימה ובאופן אשר יוכיח את אמיתות טענותייך בפני הוועדה .
הסוגיות הקשורות לקבלת פטור רפואי ממס הן שונות וסבוכות. כל מקרה לגופו עשוי להיות נתון לפרשנות. מומלץ להיעזר בייעוץ מקצועי ולהימנע מהפסד כספי ניכר של זכויות המגיעות כחוק . לפרטים נוספים – דבר איתנו עוד היום!